Πραγματοποιήθηκε στις 7/6/2022  στην αίθουσα παρουσιάσεων του σχολείου μας, ενημέρωση των μαθητών της ΣΤ1 τάξης για την ψυχολογικοαισθητηριακή συνειδητότητα  των μαθητών που μεταβαίνουν από το προεννοιολογικό στο μεταεννοιολογικό στάδιο ανάπτυξης, από την Ψυχολόγο Κατερίνα Κουτρούκη σε συνεργασία με το δάσκαλο της τάξης Ανδρέα Ανδρουτσόπουλο.

Την Παρασκευή 10/6/2022 και ώρα 08.45 - 09.30 έγινε στο Σχολείο η τελετή αποχαιρετισμού των μαθητών της ΣΤ τάξηςμε την παρουσία των Γονέων των μαθητών της ΣΤ, των μαθητών και εκπαιδευτικών του Σχολείου και του Συλλόγου Γονέων που έδωσε ωραία δώρα και αναμνηστικά στους μαθητές.

Η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κα Δέσποινα Βλαστού ευχήθηκε στους μαθητές καλή πρόοδο και επιτυχημένη πορεία στο Γυμνάσιο και σε όλους καλό καλοκαίρι με υγεία.

Ο διευθυντής του σχολείου Νίκος Κοτοπούλης απευθυνόμενος στους αποφοίτους μαθητές είπε μεταξύ άλλων μεταξύ άλλων τα εξής:

«Aγαπητά μας παιδιά.

Eάν μπορούσα, εάν έπρεπε να σας μιλήσω σήμερα με μία μόνο λέξη, αυτή θα ήταν «σας αγαπώ» «σας αγαπούμε».

Αυτό εκφράζει αυτά που ζήσαμε μαζί, αυτό που νιώθουμε για σας και αυτά που αισθανόμαστε αποχαιρετώντας σας.

Είναι συγκινητική η στιγμή για το σχολείο και συμβολική για τους μικρότερους μαθητές που παρακολουθούν την τελετή.

Η ζωή συνεχίζεται. Η λύπη του αποχωρισμού συνδυάζεται με τη χαρά της νέας πρόκλησης για κάτι ανώτερο και κάτι σπουδαιότερο για μία συνέχεια η οποία θα φέρει νέες εμπειρίες: νέους μαθητές, νέους εκπαιδευτικούς, νέα αντικείμενα, νέες γνώσεις.

Ομαδικό Παιχνίδι, συναγωνισμός, συνεργασία.

Μια ωραία εμπειρία!

Συνοδοί Νίκος Παπαδόπουλος- Μαρία Μαυρομμάτη

ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ!

Στο Περιβαλλοντικό Κέντρο '''ΔΡΩ " στη Ναυπακτο: άξιζε η επίσκεψη!

Δράση, παιχνίδι, εμπειρία, συνεργασία.

Τα παιδιά πηγή χαράς - ευγνωμοσύνης.

Το κλίμα εξόχως παιδαγωγικό και φιλόξενο!

Η κα Κατερίνα και ο κ. Νίκος  μας μύησαν σε συναρπαστικές φυσικές περιπέτειες.

Η συνέχεια για σουβλάκι χωριάτικες πίτες και παγωτό στο ωραίο ταβερνάκι ¨Ο Εύηνος¨ στη γέφυρα Μπανιά

ANApΛΥTIKA:

Ήτα πραγματικά όμορφη εκδρομή!

Την Παρασκευή 20/5/2022, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο 5/ωρου περιπάτου σε τρεις χώρους - Ρωμαϊκό Ωδείο, Δασύλλιο και Κάστρο- συνδυασμένο με παιχνίδι, το 2ο μέρος της 6/ωρης ενημέρωσης των μαθητών της ΣΤ τάξης του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών ΣΣ Γεώργιος Γλαράκης, σχετικά με τις ανησυχίες που απασχολούν τους μαθητές πριν τη μετάβασή τους από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο (Το 1ο 3/ωρο μέρος της ενημέρωσης έγινε εντός του Μάιου στο χώρο προβολών – παρουσιάσεων του σχολείου).

Τα θέματα που απασχόλησαν τις 2 τρίωρες ενημερώσεις των μαθητών σχετικά με τις ανησυχίες τους πριν τη μετάβαση στο Γυμνάσιο ήταν:

• καινούργιο σχολικό περιβάλλον
  • σχέσεις με τους μαθητές του σχολείου
  • δημιουργία νέων φίλων
  • σχέσεις με τους εκπαιδευτικούς
  • σχέσεις με το άλλο φύλο
  • κλίκες ανάμεσα στους συμμαθητές
  • περιθωριοποίηση
  • προσωπική ασφάλεια (π.χ. επιθετικότητα από μεγαλύτερα παιδιά- προσωπική στάση-αντιμετώπιση)
  • προσωπική στάση σε παραβατικές συμπεριφορών συμμαθητών.
  • προσωπική στάση σε βίαιες   συμπεριφορές συμμαθητών προς άλλους συμμαθητέςνέες απαιτήσεις μάθησης
  • ποσότητα της διδασκόμενης ύλης