Tη Δευτέρα  27/10/2014  πραγματοποιήθηκε   στο Σχολείο μας  ενώπιον των γονέων  και των μαθητών η  Σχολική Γιορτή για την  Επέτειοτης 28ης Οκτωβρίου 1940 την οποία ετοίμασαν και παρουσίασαν  οι   μαθητές της  Ε΄ Τάξης  με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών της τάξης Ά. Κόττα  και  Ε. Μιχαλοπούλου, του εκπαιδευτικού  Μουσικής Δ. Τζαβάρα με τη συμβολή του εκπ/κού   Θ. Αγωγής  Ν. Τσαλαπάτη  και της εκπ/κού  Η/Υ Αικ. Δάρα.  Οι μαθητές μέσα από χρονικά, δρώμενα, απαγγελίες και τραγούδια απέδωσαν με επιτυχία  το νόημα της ημέρας.

Την ίδια ημέρα  το Σχολείο μας  συμμετείχε  στην τελετή   κατάθεσης  στεφάνων για τη επέτειο της 28ης  Οκτωβρίου 1940  στο μνημείο της  Ελευθερίας (Πλατεία Εθνικής Αντίστασης [πλατεία Όλγας] )  με  παρουσία  τμήματος μαθητών της ΣΤ΄ Τάξης και κατάθεση στεφάνου από μαθήτρια της ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας,  εκπροσωπώντας  τα σχολεία   Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Την Τρίτη  28/10/2014, ο Δ/ντής του Σχολείου Ν. Κοτοπούλης  εκφώνησε   τον πανηγυρικό της ημέρας στο μνημείο της  Ελευθερίας (Πλατεία Εθνικής Αντίστασης [πλατεία Όλγας]   ενώπιον των Αρχών της Πόλης και  μαθητών των σχολείων,  αναφερόμενος μέσα  από  ιστορικές   πηγές,   στη  φιλοπατρία  και στην   ιστορική αυτοσυνειδησία,  ως βασικές  αξίες  από τις οποίες εμπνεύσθηκαν οι αγωνιστές του  1940,  πολεμώντας  το  φασιστικό ολοκληρωτισμό , αλλά  και ως   θεμέλιο ελπίδας  για το μέλλον της πατρίδας μας.