Tην Παρασκευή  15/5/2015 οι μαθητέςτης Β΄2 τάξης, συμμετέχοντα στο 5ο Φεστιβάλ Τέχνης - Χοροθεάτρου στο Σχολείο -|DAS Project, παρουσίασαν με επιτυχία, στο  Δημοτικό Θέατρο Απόλλων θεατρικό δρώμενο με θέμα την αγάπη στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιεί η δασκάλα της τάξης  Μαρία Τσουμπού  με θέμα «Ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί».

Οι μαθητές με την καθοδήγηση της δασκάλας τους πέτυχαν  μια εξαιρετική θεατρική-κινητική ερμηνεία μεταδίδοντας μηνύματα αγάπης, χαράς, συγκίνησης, ενσυναίσθησης και αισιοδοξίας.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου και διοργανώθηκε  από την  Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, το Πανεπιστήμιο Πατρών σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας και την ομάδα χοροθεάτρου «DERIDAncetheatre Ensemble» ενώ στην παρουσίαση συμμετείχαν Δημοτικά Σχολεία και Γυμνάσια της Αχαΐας.

Οι μαθητές πήγαν στο χώρο συνοδευόμενοι από τη δασκάλα του τμήματος  Μ. Τσουμπού, την εκπ/κό Κωστούλα Σερέτη  και τις φοιτήτριες του ΠΤΔΕ που διδάσκουν στο Τμήμα.

Χαιρετισμό απηύθυναν η Μάρω Γαλάνη, Επιστημονική Υπεύθυνη του Προγράμματος, ο Δήμαρχος Πατρέων  Κωνσταντίνος Πελετίδης, ο  Περιφερειακός Δ/ντής Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος, ο Καθηγητής Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Πατρών Γεώργιος Σταμέλος, και ο  Υπεύθυνος Διασύνδεσης Πανεπιστημίου & Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας Ανδρέας Τερζής, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, Πρόεδρος Δ.Σ. ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Πάτρας ενώ παρευρέθηκε ο Δ/ντής του Σχολείου.