Ο πίνακας φτιάχτηκε με αναδρομή στο βιβλίο '"Συναισθηματική Νοημοσύνη" του ο ψυχολόγου του πανεπιστήμιου Χάρβαρντ και επιστημονικού συνεργάτη της εφημερίδας Nev York Times,  Daniel Goleman και επικοινωνήθηκαν -συζητήθηκαν με  του μαθητές του σχολείου μας.

Οι αρχές αυτές περιλαμβάνονται στον Κανονισμό του Σχολείου μας

Ενότητα: Παιδαγωγικά θέματα

Η Συναισθηματική Νοημοσύνη (ΣΝ) (ή κατά άλλους Συναισθηματική Ευφυΐα) εισήχθηκε ως όρος το 1990 από τους Salovey & Mayer ως ένας τύπος νοημοσύνης που εμπεριείχε δεξιότητες επεξεργασίας πληροφοριών συναισθηματικής φύσης. Βασικό όμως ορόσημο στη γένεση του όρου αυτού ήταν η δημοσίευση του βιβλίου του Daniel Goleman.

Ο Daniel Goleman όρισε τη συναισθηματική νοημοσύνη ως την ικανότητα να αναγνωρίζει κανείς τα δικά του συναισθήματα, να τα κατανοεί και να τα ελέγχει. Είναι επίσης η ικανότητα να αναγνωρίζει και να κατανοεί τα συναισθήματα των ανθρώπων γύρω του και να μπορεί να χειρίζεται αποτελεσματικά τόσο τα δικά του συναισθήματά του όσο και τις διαπροσωπικές του σχέσεις.

.

Επισκέπτες του ιστοχώρου μας:

2.png2.png9.png6.png5.png2.png
Μέσα στην ημέρα:4