Το  σχολείο μας  μαζί με άλλα σχολεία  συμμετέχει  στο  φιλανθρωπικό παζάρι του Συλλόγου  γονέων  παιδιών  με  Νεοπλασματική  ασθένεια  « Φλόγα » σε  συνεργασία  με  τα  τμήματα   Πολιτιστικών  Θεμάτων  και Αγωγής  Υγείας  της Δ/νσης  Α/θμιας  και  Β/θμιας  Εκπαίδευσης  Ν. Αχαϊας  στη  Ρήγα  Φεραίου και Γεροκωστοπούλου, ανοιχτή  εορταστική,  Φιλανθρωπική  εκδήλωση  με  θέμα  « 32  χρόνια  «Φλόγα» : Αγάπη  χωρίς  όρια?».

Το  σχολείο μας  θα  συμμετέχει  με τα Τμήματα E1,  Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2,  με  τη  λειτουργία  ενός  πάγκου  όπου  οι  μαθητές  θα  πωλούν  χριστουγεννιάτικες  κατασκευές,  φαγητά , γλυκίσματα,  αφεψήματα που θα κατασκευάσουν οι ίδιοι με τους δασκάλους τους (A. Κόττα, Ε. Μιχαλοπούλου, Σ. Ριζογιάννη, Α. Ανδρουτσόπουλο), και τους γονείς τους από 10.00 π.μ.- 13.00 μ.μ.

Σύμφωνα  με ενημερωτικό έγγραφο του τμήματατος   Πολιτιστικών  Θεμάτων:

Οι συμμετέχουσες σχολικές μονάδες θα συγκεντρωθούν το Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014  και ώρα 9.30  π.μ. στη διασταύρωση των οδών  Γεροκωστοπούλου  και Ρήγα Φεραίου. Εκεί εθελοντές του Δήμου Πατρέων θα τους οδηγήσουν στους πάγκους τους, οι οποίοι θα πρέπει να είναι έτοιμοι έως τις 10.15μ.μ.

Κάθε σχολική μονάδα θα  έχει ένα κουτί εσόδων. Τα έσοδα θα καταμετρηθούν μετά το πέρας της εκδήλωσης και θα χορηγηθεί σχετική απόδειξη από τη Φλόγα.

Σε περίπτωση βροχής, η εκδήλωση θα μετατεθεί για το Σάββατο, 20 Δεκεμβρίου 2014.

Στην εκδήλωση μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή και να παρευρεθούν και   οι γονείς  που επιθυμούν  να βοηθήσουν,  προσφέροντας ό, τι   από  τα  παραπάνω  μπορούν  καθώς  και  φέρνοντας  το  παιδί  τους  το  Σάββατο  στις  09.30  π.μ.  Γεροκωστοπούλου  και  Ρήγα  Φεραίου  όπου  θα  ευρίσκονται  και θα συμμετέχουν   οι   εκπαιδευτικοί των τμημάτων.