Οι Σύλλογοι  Γονέων και Κηδεμόνων και  οι  Σύλλογοι  Διδασκόντων του 8ου-9ουΔημοτικών Σχολείων και 10ου - 12ουΝηπιαγωγείων  διοργανώνουν από κοινού  δράση εθελοντικής  αιμοδοσίας στο χώρο του σχολικού Συγκροτήματος  Γλαράκη την Τρίτη 16/12/2014  από ώρα 09.00-13.00 σε συνεργασία με  το Κέντρο Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πάτρας (Ρίο). [1η αίθουσα ισογείου 9ου Δημοτικού Σχολείου]

aimodosia

Στο πλαίσιο αυτό απευθύνεται πρόσκληση στους Γονείς και Εκπαιδευτικούς, και σε όποιον άλλο επιθυμεί και μπορεί, έχοντας στόχο να βοηθήσει στην υποστήριξη της Τράπεζας Αίματος του Κέντρου Αίματος του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πάτρας, καθώς επίσης να δώσει μια ευκαιρία έμπρακτης αλληλεγγύης στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη για αίμα, ευαισθητοποιώντας ταυτόχρονα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας στη μεγάλη αξία και σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας, δίνοντας μήνυμα στους μαθητές μας για τη θετική μελλοντική τους στάση στο σημαντικό αυτό  θέμα.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο».

(Στο πλαίσιο αυτό έγινε  στο χώρο του σχολείου  στις  9/12/2014 ενημέρωση  των μαθητών Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξης  για τη σημασία και τα οφέλη της εθελοντικής αιμοδοσίας από  Κλιμάκιο του Π.Γ.Ν.Π).