Πραγματοποιήθηκε στις  14 Σεπτεμβρίου στο σχολικό συγκρότημα «Γεώργιος Γλαράκης» ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2020-2021 από τους εφημέριους ιερείς   Αγίας Παρασκευής και Αγίου Δημητρίου που μετέφεραν τις ευχές και ευλογίες του Μητροπολίτη Πατρών κ. Χρυσόστομου προς τους εκπαιδευτικούς και μαθητές, και μετά τον αγιασμό πέρασαν  από όλες τις αίθουσες.

Παρόντες ήταν μαθητές της έκτης τάξης και εκπαιδευτικοί από τα δημοτικά 8ο και 9ο και τα νηπιαγωγεία 10ο   και 12ο ως εκπρόσωποι των υπολοίπων μαθητών και εκπαιδευτικών του Συγκροτήματος που την ίδια στιγμή ευρίσκονταν στις σχολικές αίθουσες, τηρώντας τις προβλεπόμενες αποστάσεις λόγω κορονοιού,   1 εκπρόσωπος από κάθε Σύλλογο Γονέων και οι διευθυντές και προϊστάμενοι των σχολείων  Γιώργος Τσαγγάρης, Κατερίνα Καραφύλλη, Χριστίνα Πασβάνογλου και Νίκος Κοτοπούλης.

Παραβρέθηκε ο αντιδήμαρχος Παιδείας Τάκης Πετρόπουλος ο οποίος ευχήθηκε (και με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παλαιού αθλητή) στους μαθητές, καλή και παραγωγική σχολική χρονιά , με τήρηση των μέτρων προστασίας - υγιεινής, θάρρος, μελέτη, επιμονή, και αγάπη στους δασκάλους τους, ενώ μίλησε για λίγο με τα πρωτάκια του 9ου Δημοτικού στην αίθουσα της τάξης.

Tις ευχαριστίες της σχολικής κοινότητας προς τον Δήμαρχο Πατρέων Κώστα Πελετίδη, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας   και τους επιβλέποντες μηχανικούς του Δήμου Πατρέων «για την πραγματοποιούμενη ενεργειακή -αισθητική αναβάθμιση του σχολικού συγκροτήματος Γλαράκη -σημείου αναφοράς στην Άνω Πόλη από το 1931, η οποία θα βελτιώσει σημαντικά την ποιότητα της καθημερινής σχολικής ζωής για τους μαθητές και εκπαιδευτικούς αλλά και για τον άμεσο  απαιτητικό λόγω των εργασιών, καθαρισμό του σχολικού κτιρίου » εξέφρασε ο διευθυντής του 9ου Δημοτικού Νίκος Κοτοπούλης.