Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 08:45΄ παρουσία όλων των γονέων, μαθητών και εκπαιδευτικών έγινε  ο Αγιασμός  στο σχολικό συγκρότημα Γλαράκη για την έναρξη του νέου σχολικού έτους  2018-2019.

Παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό στη σχολική κοινότητα  ο Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας Απόστολος Κατσιφάρας ενώ χαιρετισμό έστειλαν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Ανδρέας Αθανασόπουλος  και ο Σχολικός Σύμβουλος Παναγιώτης Καραγιάννης.

Oι διευθυντές  των 8ου-9ου Δημοτικών Σχολείων Νίκος Κοτοπούλης και Γιώργος Τσαγγάρης, οι προϊστάμενοι 10ου-12ου Νηπιαγωγείων  Κατερίνα Καραφύλλη και Χριστίνα Πασβάνογλου, οι Σύλλογοι Γονέων των  σχολείων και ο εφημέριος του Ι. Ναού Αγίου Δημητρίου π. Νεκτάριος Γαλάνης που τέλεσε τον αγιασμό,  ευχήθηκαν καλή και δημιουργική χρονιά  σε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.