Mε αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού και των φυλετικών διακρίσεων (21 Μαρτίου) έγινε την  Πέμπτη 18/3/2015  στο σχολείο μας έναρξη  δράσεων ?ενημερωτικών συζητήσεων  στα τμήματα με την συμμετοχή των μαθητών και των εκπαιδευτικών του σχολείου  στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης της σχολικής μας κοινότητας στο σημαντικό αυτό θέμα.

Ο Δ/ντής του σχολείου Νικόλαος Κοτοπούλης κάνοντας την έναρξη των δράσεων μίλησε σε όλους του μαθητές του σχολείου απευθύνοντας το παρακάτω σύντομο μήνυμα:

« Αγαπητοί Μαθητές

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων στο σχολείο μας θα γίνουν δράσεις και ενημερωτικές συζητήσεις στις τάξεις - όπως έχουν γίνει από την αρχή της χρονιάς- για το σημαντικό αυτό θέμα, με έμφαση στην αποφυγή και αποτροπή κάθε μορφής βίας και στην αποδοχή του συμμαθητή μας  ως διαφορετικής και μοναδικής προσωπικότητας, ανεξάρτητα από φύλο, εθνικότητα, θρησκεία, φυλή, ηλικία.

Όπως έχουμε πει και άλλες φορές στις εβδομαδιαίες συμβουλευτικές συναντήσεις μας, οδηγός για τις μελλοντικές κοινωνικές μας σχέσεις είναι οι σχέσεις μας με τους συμμαθητές μας.

Κάθε ένας συμμαθητής μας είναι ένα ανεπανάληπτο και πολύτιμο πρόσωπο που μας βοηθά να νιώσουμε ότι υπάρχουμε.

Με κάθε συμμαθητή μας χτίζουμε καθημερινά διαπροσωπικές σχέσεις συνεργασίας, αλληλοβοήθειας και αποδοχής. Χτίζουμε γέφυρες και όχι τοίχους.

Σεβόμαστε και αποδεχόμαστε τους συμμαθητές μας προσπαθώντας να τους δείξουμε την αγάπη μας.

Και πώς γίνεται αυτό;

Προσπαθούμε να μην πληγώσουμε, να μην περιορίσουμε την ελευθερία και τον προσωπικό χώρο του συμμαθητή μας με έργα, λόγια, πράξεις και ενέργειες βίας, κάθε μορφής.

Ερχόμαστε στη θέση του όταν ο θυμός μας θολώνει τη λογική και είμαστε έτοιμοι για επίθεση.

Βιώνουμε την αλήθεια ότι είμαστε όλοι φίλοι, όλοι ισότιμοι, όλοι συμμαθητές, όλοι μέλη μιας μεγάλης ομάδας, που προσπαθούμε για την προσωπική και την κοινή μας βελτίωση, τηρώντας τους κανόνες του σχολείου.

Πριν κατηγορήσουμε τον συμμαθητή μας, σκεφτόμαστε τα δικά μας λάθη και τις δικές μας αδυναμίες. Κανείς μας δεν είναι αλάθητος. Όλοι κάνουμε λάθη και έχουμε  αδυναμίες.

Συζητάμε αυτά που μας χωρίζουν και βρίσκουμε αυτά που μας ενώνουν ακολουθώντας  το δίκαιο  και την αλήθεια.

Ο εγωισμός είναι η πηγή όλων των κακών για κάθε άνθρωπο  για κάθε κοινωνία, για κάθε σχολείο και ο αγώνας εναντίον του εγωισμού είναι καθημερινός.

Καθένας μας δεν είναι το κέντρο του κόσμου, αλλά μέρος του κόσμου.

Μαθαίνουμε από τα λάθη μας και κάθε ημέρα βρίσκουμε αφορμές να γινόμαστε καλύτεροι.

Έτσι ποτέ δε θα οδηγήσουμε το συμμαθητή μας σε απόγνωση, όπως έγινε με το Βαγγέλη στα Γιάννενα.

Αλλάζουμε τον κόσμο αλλάζοντας τον εαυτό μας.

Και πάντα, όπως έχουμε πολλές φορές πει, αναφέρουμε στο δάσκαλό μας, στους εφημερεύοντες, στην υποδιευθύντρια στο διευθυντή και στους γονείς μας κάθε πραγματικό περιστατικό βίας εναντίον μας ή εναντίον άλλων  συμμαθητών μας.

Και πάντοτε ζητάμε με πραγματική μεταμέλεια συγγνώμη από το συμμαθητή μας τον οποίο κοροϊδέψαμε, ή χτυπήσαμε, ή φοβίσαμε.

Έτσι θα είμαστε και θα λεγόμαστε άνθρωποι.

Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ