Η ομάδα Σκάκι του σχολείου μας  συμμετείχε  στο 17ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκάκι (ομαδικό, τελική φάση) που πραγματοποιήθηκε   στο εκθεσιακό κέντρο του Δήμου Περιστερίου στις 20/4/2019. Οι μαθητές μας, εκτός από πολύ δυνατούς αγώνες, αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες, σε περιβάλλον με υψηλό συναγωνισμό, ήρθαν σε επαφή με μαθητές από όλη την Ελλάδα, και αντάλλαξαν γνώμες και απόψεις με κύριο άξονα…

την αγαπημένη τους απασχόληση: Το Σκάκι!. Μετά από 6 αγώνες με ομάδες άλλων σχολείων (συμμετείχαν συνολικά 57 σχολικές ομάδες) η ομάδα μας κατατάχθηκε στην 34η θέση. Τους μαθητές προετοίμασε ο εκπαιδευτής Χρήστος Σταματόπουλος.

Ο Δ / ντής του σχολείου Νίκος Κοτοπούλης συγχάρηκε τους μαθητές για την τιμητική συμμετοχή, την ομαδικότητα, τη χρήσιμη εμπειρία που είχαν μαθαίνοντας καλύτερα το άθλημα μέσα από νίκες, ισοπαλίες και ήττες.