Την Τετάρτη 17/10/2018 στο πλαίσιο της 5ης ημέρας Σχολικού Αθλητισμού οι μαθητές όλων των τάξεων αξιοποιώντας πρόγραμμα του Δήμου Πατρέων, πήγαν στο Παμπελοποννησικό Στάδιο   όπου πραγματοποιήθηκαν  αθλητικές δράσεις και παρουσίαση από ειδικευμένους γυμναστές κατά ομάδες μαθητών πέντε ολυμπιακών αθλημάτων (τοξοβολία, πάλη, πυγμαχία, ράγκμπι, πινγκ-πονγκ,) κατά την οποία αναδείχθηκαν οι αξίες της συνεργασίας, ισοτιμίας, ευγενικής άμιλλας και της βιωματικής προσέγγισης των αθλημάτων. Κατόπιν οι μαθητές έπαιξαν στα βοηθητικά γήπεδα ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλει, και έτρεξαν στο στίβο.

Οι αθλητικές δράσεις στα βοηθητικά γήπεδα έγιναν με την επίβλεψη των εκπ/κών Φ.ΑΚωστούλας Σερέτη και Ελένης Παναγοπούλου σε συνεργασία με το Δ/ντή και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο της ευέλικτης ζώνης και της διαθεματικής προσέγγισης.