Tην Παρασκευή 30/3/2018  έγινε ενημέρωση των μαθητών των  Γ΄ , Ε΄  τάξεων  του σχολείου μας από  ψυχολόγο   για   το περιεχόμενο και τις επιπτώσεις των βιντεοπαιχνιδιών στην ψυχολογία, την επικοινωνία και τη μαθησιακή και γνωστική πρόοοδο των μαθητών,

με την παρουσία των εκπαιδευτικών των τάξεων   και του/ δ/ντή του σχολείου,

Η προσκεκλημένη ψυχολόγος  (γονέας του σχολείου μας)  Αικ. Κουτρούκη  είχε  ενδιαφέρουσα συζήτηση  με τους μαθητές  με πολύ χρήσιμα συμπεράσματα  για  τις πολύ αρνητικές   επιπτώσεις  της χρήσης των βιντεοπαιχνιδιών από τα παιδιά πάνω από 2 ώρες την ημέρα, ενώ σύντομη παρέμβαση για την αντίστροφη σχέση χρόνου βιντεοπαιχνιδιών  και απόδοσης της μελέτης έκανε ο δ/ντής του σχολείου Ν. Κοτοπούλης.

Προηγήθηκε εν όψει των εορτών του Πάσχα   εκκλησιασμός  όλων των μαθητὠν και εκπαιδευτικών στιον Ι.Ναό Αγ. Δημητρίου.