Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Συλλόγου Ατόμων με  Αναπηρία Νομού Τρικάλων   «Η ΑΡΩΓΗ» για συλλογή  πλαστικών καπακιών  με στόχο την αγορά ενός αναπηρικού αμαξιδίου για τον 11χρονο Βασίλη που ζει με την οικογένειά του στην Καλαμπάκα και πάσχει από μυϊκή δυστροφία, οι μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών συλλέξαμε και αποστείλαμε  με το ΚΤΕΛ Τρικάλων δεκαπέντε τσουβάλια με πλαστικά καπάκια, συμμετέχοντας στην αξιέπαινη προσπάθεια  του  Συλλόγου «ΑΡΩΓΗ».

To συντονισμό της συλλογής των  καπακιών  είχε  το τμήμα ΣΤ΄2 με την επίβλεψη  των εκπ/κών   Τζέφης Μιχαλοπούλου  και Παναγιώτας  Δανιγγέλη  σε  συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου στο πλαίσιο της εθελοντικής προσφοράς  μαθητών και εκπαιδευτικών.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου στο θεματικό άξονα  «Ανθρώπινα Δικαιώματα».