Την  Κυριακή 6/12/2015   πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη 70  μαθητών από όλες τις τάξεις του Σχολείου με τους γονείς τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών όπου οι μαθητές και οι γονείς  ξεναγήθηκαν βιωματικά  σε δύο ομάδες  (Α΄,Β?,Γ?  και Δ?, Ε?, ΣΤ΄) στους χώρους και τα εκθέματα του Μουσείου από την εκπαιδευτικό-?ουσειοπαιδαγωγό  ΑλεξίαΜπαρδάκη.

Την επίσκεψη  διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του   9ου Δημοτικού και 12ου  Νηπ/γείου  Πατρών.

Στην επίσκεψη παρευρέθηκε και ο Δ/ντής του σχολείου μας  Νίκος  Κοτοπούλης,  ο οποίος  ανέδειξε τη σπουδαιότητα της πραγματοποίησης  τέτοιων δράσεων από το Σύλλογο   Γονέων οι οποίες  υποστηρίζουν και επεκτείνουν  το σημαντικό και πολύπλευρο εκπαιδευτικό  έργο που επιτελείται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.