Πραγματοποιήθηκε  εκδρομή με εκπαιδευτικό περιεχόμενο των μαθητών  του  Γ΄2 τμήματος του Σχολείου  μας  στην Αθήναστον Πολυχώρο «Μabrida» στο Kορωπί Αττικής με υπεύθυνη συνοδό τη   δασκάλα  του  Τμήματος  Μαρία Πουρνατζή.  Η εκδρομή έγινε στο πλαίσιο  υλοποίησης  εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα «Διαφορετικότητα»του δικτύου σχολείων στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας (9ο,16ο,35ο,45ο, Αγ.Βασιλείου).

Oι μαθητές είδαν από κοντά και πήραν πληροφορίες από τον κ. Σοφιανό για τα γυρίσματα στα τηλεοπτικά και ηχοληπτικά στούντιο και τα εργαστήρια κατασκευής κούκλας, ξεναγήθηκαν στο ατμοσφαιρικό Μουσείο κούκλας, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παράσταση κουκλοθεάτρου «Το πολύτιμο βάζο» και μετά γνώρισαν τους τετράποδους κατοίκους του πάρκου : τα άλογα και το γαϊδουράκι Μabrida.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα  «Ανθρώπινα Δικαιώματα, Πρόληψη Βίας, Ρατσισμός».