Πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική  επίσκεψη εντός του διδακτικού ωραρίου  των  μαθητών όλων των τάξεων με τη συνοδεία των  δασκάλων των Τάξεων των φοιτητών πτου ΠΤΔΕ που κάνουν την πρακτικής τους στο σχολείο μας, του Δ/ντή και της Υπ/ντριας του Σχολείου, στο θέατρο Επίκεντρο για να παρακολουθήσουν  το θεατρικό έργο του Γιάννη Καλαντζόπουλου «Η Σολομώντεια Λύση» που  είναι παιδική διασκευή του «Κύκλου με την κιμωλία» του  Μπέρτολτ Μπρεχτ, που έχει αγαπηθεί από εκατομμύρια ανθρώπους κάθε ηλικίας σε όλο τον κόσμο.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την ωραία παράσταση μέσα από την οποία δόθηκαν μηνύματα αγάπης, αλληλεγγύης και δικαιοσύνης  ενώ συμμετείχαν ενεργά στην τελική απόφαση του «δικαστηρίου» που έδωσε τη λύση στο πρόβλημα.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του «κοινωνικού σχολείου» στο  θεματικό άξονα «Αισθητική στα σχολεία».