Την Tετάρτη  14/1/2015  πραγματοποιήθηκε  εντός του διδακτικού ωραρίου  εκπαιδευτική  επίσκεψη των  μαθητών όλων των Τάξεων με τη συνοδεία των  δασκάλων των Τάξεων, των εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων της Υποδ/ντριας και του Δ/ντή του Σχολείου  στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.  Πάτρας για να παρακολουθήσουν  την θεατρική ?μουσική παράσταση της Παιδικής Σκηνής του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Πάτρας"Η βασίλισσα του Χιονιού" σε πρωτότυπη  μουσική και σκηνοθεσία Θοδωρή Αμπαζή, που βασίζεται στο αγαπημένο παραμύθι  του  Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Ήταν μια πραγματικά άρτια αισθητικά και ποιοτικά  παράσταση με πολύ καλή προετοιμασία και ωραίες μουσικοκινητικές ερμηνείες των ηθοποιών, με ποιοτική φωνητική και οργανική μουσική σε αρμονία μεταξύ τους, με ενδιαφέρον σενάριο και ζωντανή πλοκή, με μηνύματα  πίστης, αφοσίωσης, ενηλικίωσης  και φιλίαs,  που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και εκπαιδευτικών που την παρακολούθησαν,  αφήνοντας πολύ θετικές εντυπώσεις σε όλους. Oι μαθητές πήγαν στον παραπάνω χώρο περπατώντας  στο κέντρο της Πόλης.