Tην  Πέμπτη  5/12/2019   πραγματοποιήθηκε  εντός του διδακτικού ωραρίου    εκπαιδευτική  επίσκεψη  των  μαθητών όλων των Τάξεων με τη συνοδεία των  δασκάλων των Τάξεων, των εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων της Υποδ/ντριας και του Δ/ντή του Σχολείου  στον Πολυχώρο Πολιτισμού Μηχανουργείο (δίπλα στο Ναό του Αγίου Ανδρέα) όπου παρακολούθησαν   τη  θεατρική παράσταση «Ο μικρός Πρίγκηπας » του  Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ  Βασικό μήνυμα του έργου είναι...

η σημασία που έχει να αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα γύρω του με την καρδιά και την ψυχή, χωρίς να παρασύρεται από όσα απλά βλέπει. Η δυνατότητα να βλέπει κανείς πέρα από την ύλη, πέρα από τα δεδομένα, αποτελεί για το συγγραφέα σημαντικό στοιχείο της ζωής των ανθρώπων. Τα πράγματα που αξίζουν βρίσκονται κρυμμένα και επειδή οι άνθρωποι έχουν εμπιστοσύνη στο τι βλέπουν, αυτό τους οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια...» εκμυστηρεύεται η αλεπού στο Μικρό Πρίγκιπα. Αυτό αποτελεί και το περιεχόμενο του μαθήματος της αλεπούς αλλά ταυτόχρονα και το μήνυμα του συγγραφέα Αντουάν Ντε Σαιντ Εξυπερί προς όλους τους αναγνώστες. Η ζωή χωρίς φίλους είναι «μονότονη» όπως λέει η αλεπού και γι’ αυτό η ζωή του Μικρού Πρίγκιπα ήταν γεμάτη μελαγχολία πριν εμφανιστεί το λουλούδι στον πλανήτη του.