Tην Tρίτη 19/11/2019   από 09.30-11.30   μαθητές της  Δ΄ Τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Έλενας Ραυτοπούλου, Νίνας Σταματοπούλου  και ξεναγό το Δ/ντή Νίκο Κοτοπούλη έκαναν ένα περίπατο παρατήρησης -γνωριμίας στην Άνω Πόλη και στην κοντινή εξοχή.

Ξεκίνησαν με πρώτο σταθμό το δημοτικό βρεφοκομείο, συνέχισαν στο παλαιό νοσοκομείο, ακολούθως το παλιό καραμανδάνειο,παρατήρησαν  από ψηλά από τις σκάλες Αγίου Νικολάου την πόλη, δυτικά τη θάλασσα την Παλιοβούνα και τη Βαράσοβα,  μπήκαν στα δρομάκια δυτικά του Κάστρου, παρατήρησαν ένθετους χτισμένους σπόνδυλους από μαρμαρινους κίονες στην εξωτερική δυτική τοιχοποιία του Καστρου, ήπιαν νερό από τη βρύση στις παρυφές του Κάστρου.

Στη συνέχεια μπήκαν μέσα στο δασσύλιο,....

περπάτησαν στα δρομάκια, παρατήρησαν τα δέντρα,  τα φυτά και τη θέα από κει προς το Βλατερό, αισθάνθηκαν τη μυρωδιά από το βρεγμένο χώμα και τις πράσινο χορτάρι, πέρασαν έξω από το ραδιοφωνικό σταθμό  και από την παλιά εγκατάσταση της πολεμικής αεροπορίας,  μπήκαν στο δρόμο προς το στο ρωμαϊκό υδραγωγείο όπου  ενημερώθηκαν για τα τρία τμήματα του με κατεύθυνση ανατολικά -δυτικά.

Στη συνέχεια βαδίζοντας σε ένα εντελώς ήσυχο δρόμο μέσα από δέντρα και περιβόλια, συνάντησαν κατσικάκια, προβατάκια είδαν ένα προβατάκι που θήλαζε τη μητέρα του  και αγροτικά σπίτια, ακούγοντας φωνές ζώων.

Μετά έφτασαν στη γέφυρα  της νέας μικρής περιμετρικής από όπου παρακολούθησαν την κυκλοφορία, ανέβηκαν στην Αρόη  και έκαναν στάση στην πλατεία.

Κατόπιν επισκέφτηκαν το 20ο Δημοτικό όπου ήπιαν νερό, πέρασαν από το ναό του αγίου Κωνσταντίνου και ακολούθως κατέβηκαν από τον δρόμο της Αρόης όπου ενημερώθηκαν για το Μεγάλο Πεύκο πού βρίσκεται στη διασταύρωση στο κάτω μέρος του δρόμου.

Ήταν μία όμορφη και αξέχαστη βόλτα μέσα στη φύση κατά το μεγαλύτερο μέρος της!