Το ΚΠΙΣΝ μας έστειλε το  Φανζίν (περιοδικό)  που δημιούργησαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης στη διάρκεια της  επίσκεψης του σχολείου μας  στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ).

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες  και  μέσα σε 90' με την καθοδήγηση ειδικού στην κατασκευή ηλεκτρονικού περιοδικού μέσα από τα σύγχρονα μέσα τεχνολογίας  και τη βοήθεια...

της δασκάλας τους της Τζέφης  Μιχαλοπούλου και της εκπαιδευτικού Η/Υ Γιώτας  Γιαννοπούλου, εργάστηκαν μέσα στο studio, βγήκαν έξω στο χώρο σαν φωτογράφοι και έφτιαξαν ένα μικρό ηλεκτρονικό παιδικό τηρώντας τους σχετικούς κανόνες δεοντολογίας.

Το περιοδικό εκτίθεται στον  ιστχώρο του ΚΠΙΣΝ ανάμεσα σε παρόμοιες εργασίες μαθητών άλλων σχολείων.

Η δράση εντάσσεται σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Φωτο…γράφω: η ζωή στο σχολείο μέσα από το φακό των μαθητών!»  πουυλοποιούν οι εκπαιδευτικοί  Τζέφη  Μιχαλοπούλου (υπεύθυνη )  Γιώτα  Γιαννοπούλου  και Μαριάννα Ξυνή