Tη Δευτέρα  4/4/2016   πραγματοποιήθηκε  εντός  του διδακτικού ωραρίου    εκπαιδευτική  επίσκεψη  των  μαθητών όλων των Τάξεων με τη συνοδεία των  δασκάλων των Τάξεων, των εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων της Υποδ/ντριας και του Δ/ντή του Σχολείου  στο Θέατρο ΑCT  για να παρακολουθήσουν  την  θεατρική παράσταση  «Το κορίτσι που επιμένει»  σε κείμενα, στίχους και σκηνοθεσία του Τηλέμαχου Τσαρδάκα και μουσική σύνθεση του Διονύση Μπάστα, ένα μουσικό παραμύθι για μικρούς και μεγάλους. Οι μαθητές  πήγαν  στο χώρο περπατώντας.

Πρόκειται για τη βασική παραγωγή της παιδικής σκηνής για τη σεζόν 2015-2016, μία παράσταση με ζωντανήμουσική,τραγούδι και χιούμορ  που αναφέρεται στη δύναμη της αγάπης, της προσωπικής σχέσης και της δικαιοσύνης, μέσα από περιπέτειες, χαρές και λύπες. Οι  μαθητές χάρηκαν την παράσταση  συμμετέχοντας  με αμείωτη προσοχή.