Την Τετάρτη 24/2/2016  πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄2 Τάξης  στο Κάστρο, το Ρωμαϊκό Ωδείο, το Ρωμαϊκό Στάδιο και παρατήρηση του Ρωμαϊκού Υδραγωγείου με τη συνοδεία της  εκπ/κού  Τζέφης Μιχαλοπούλου, στο πλαίσιο γνωριμίας των μαθητών με ιστορικά μνημεία της Πόλης.

Οι εντυπώσεις όλων των μαθητών από τον «ιστορικό»  αυτό περίπατο ήταν πολύ καλές ενώ έμαθαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για ιστορικά μνημεία της πόλης μας που δεν είναι μακριά από το σχολείο μας.

Οι μαθητές  πήγαν  στους παραπάνω χώρους  περπατώντας έχοντας μαζί τους  μικρή τσάντα ώμου,  μπουκάλι νερό,  2 κρύα σάντουιτς ή τοστ, αθλητικά παπούτσια, καπέλο.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου στο θεματικό άξονα «Αισθητική στα σχολεία».