Την Τρίτη  1/12/2015  πραγματοποιήθηκε με επιτυχία  εκπαιδευτική ημερήσια εκδρομή με τουριστικά  λεωφορεία στην Αθήνα (με θαυμάσιο καιρό) όπου οι μαθητές των   Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Τάξεων ξεναγήθηκαν   σε αρχαιολογικούς και μουσειακούς χώρους   από ξεναγούς  προσεγγίζοντας  βιωματικά τα εκθέματα που  εκτός των άλλων  απεικονίζουν πλευρές και περιόδους της ελληνικής  ιστορίας  επεκτείνοντας και εμβαθύνοντας τις ιστορικές και αισθητικές τους γνώσεις. Οι μαθητές επέστρεψαν  χαρούμενοι  και  πολύ ευχαριστημένοι.

Συγκεκριμένα  οι μαθητές επισκέφθηκαν:

α. Η  Δ ΄ τάξη  το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και το  Επιγραφικό  Μουσείο  και πέρασαν,  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών  Α. Ανδρουτσόπουλου, Ε. Μαλακάση και του Δ/ντή του Σχολείου Ν. Κοτοπούλη. (Οι μαθητές  είδαν από κοντά και τα παρακείμενα στο Μουσείο κτίρια του Πολυτεχνείου  και  των παλιών κρατητηρίων  της οδού Μπουμπουλίνας).

β. Η Ε΄ τάξη  τον Αρχαιολογικό χώρο  της  Ακρόπολης  και το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης ,  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των 2 τμημάτων  Σ. Ριζογιάννη    Ν. Παπαδόπουλου και της  εκπαιδευτικού  Μ. Ξυνή.

γ. Η  ΣΤ΄ τάξη το  Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Παλαιάς Βουλής και τη  Βουλή των Ελλήνων),  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των 2 τμημάτων Υπ/ντριας  Α. Κόττα, Ε. Μιχαλοπούλου  και της εκπαιδευτικού Ε. Μπερδέση. (Οι μαθητές παρακολούθησαν  από τον  εξώστη του Κοινοβουλίου στιγμιότυπα από την  εν εξελίξει ολομέλεια της Βουλής και ξεναγήθηκαν σε επιπλέον εσωτερικούς χώρους από παριστάμενο μέλος  του Κοινοβουλίου).

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου στο θεματικό άξονα  «Αισθητική στα σχολεία».