Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική  επίσκεψη στο σχολείο δύο δασκάλων χορού -εκπ/κών Φ.Α.(Α. Κοβάτσεφ  και  Κ. Σουλτανά) κατά την οποία ενημέρωσαν τους μαθητές  των τμημάτων Δ1,Γ1,Α με ομιλία-συνέντευξη και χορευτικό δρώμενο  για τις πολιτιστικές  ομοιότητες - διαφορές στη χορευτική παράδοση  ήθη και έθιμα Ελλάδας- Βουλγαρίας.

H δράση έγινε  στο πλαίσιο εκπ/κού  Πολιτιστικού  προγράμματος Δικτύου «Παράδοσις -Δρώμενα» το οποίο υλοποιούν οι εκπ/κοί Έλενα Ραυτοπούλου, Ανδρέας Κάτσενος και Χριστίνα Στεφανοπούλου,  με τη  συμμετοχή  των εκπ/κών  Δημήτρη  Τζαβάρα και Νίκου Τσαλαπάτη  και τη βοήθεια των εκπ/κών  Κωστούλας Σερέτη  και Σωκράτη Δημητρόπουλου.Η δράση εντάσσεται επίσης  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα «Άθληση ? Ολυμπισμός?Οικουμενικότητα».