Στο πλαίσιο  εκπαιδευτικού προγράμματος  για την υγιεινή διατροφήκαι εν όψει των διακοπών του Πάσχα  οι  μαθητές της Α΄  Τάξης έπλασαν  πασχαλινά κουλούρια   με την καθοδήγηση της  δασκάλων  των Τμημάτων  Μαρίας Τσουμπού  και  Χριστίνας   Ρισβά  και της εκπ/κού  Αγγλικής  Γλώσσας Αντωνίας  Καψή . Με τα σκουφάκια και τις ποδιές τους αναδείχθηκαν σε ικανότατους ζαχαροπλάστες!

Είδαν επίσης πώς ζυμώνεται το ψωμί   από την εκπ/κό Αντωνία  Καψή  και τη  μητέρα  κ. Λαμπίρη  Θεώνη, και πόσο νόστιμο είναι να τρώγεται ζεστό.

Στο πλαίσιο  του ίδιου προγράμματος οι  μαθητές της Α΄πραγματοποίησαν προηγουμένως  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εργοστάσιο Γάλακτος «ΠΡΩΤΟ» ενώ  ενημερώθηκαν στο χώρο του σχολείου από ειδικό διατροφολόγο σε συνεργασία με το Δήμο Πατρέων.