Οι μαθητές της Ε τάξης συμμετείχαν με πολύ ωραία ψηφιακή παρουσίαση «Ρωμαϊκά και Βυζαντινά Μνημεία της Πάτρας» στο πλαίσιο του 4ου Μαθητικού Φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γενικό Λύκειο.

Η παρουσίαση έγινε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού πολιτιστικού προγράμματος τοπικής ιστορίας «Ανακαλύπτοντας τα ίχνη των Ρωμαίων και Βυζαντινών στην πόλη» που υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί Η / Υ Μ. Πολίτη, Ε Τάξης Σ. Ριζογιάννη, Κ. Κοκονέλης, Αγγλικών Ε. Μαλακάση και Εικαστικά Α. Τζιρος.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές διερεύνησαν την ιστορία των μνημείων που επισκέφθηκαν και παρατήρησαν με την βοήθεια των εκπαιδευτικών που υλοποίησαν το πρόγραμμα.

{gallery} 2013-14 / 2014_04_05-dimiourgia {/ gallery}