Tτην Τετάρτη 20/9/2017 πραγματοποιήθηκε   στο χώρο του 8ου Δημοτικού Σχολείου ενημερωτική  συμβουλευτική  συνάντηση  -συζήτηση  για τους γονείς των σχολείων του συγκροτήματος Γλαράκη, στην οποία εισηγητές  ήταν ο Ιωάννης  Δημάκος,  Επίκουρος Καθηγητής Σχολικής Ψυχολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Παν/μίου Πατρών  με θέμα: «Θέματα και ζητήματα μάθησης και  συμπεριφοράς στο σχολείο και το σπίτι»  και   ο Παναγιώτης  Καραγιάννης,  Σχολικός  Σύμβουλος 6ης Π.Ε.  με θέμα: «Οργάνωση της μελέτης του παιδιού στο σπίτι».

Oι ολογόλεπτες εισηγήσεις τροφοδότησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση την οποία συντόνισε ο κ. Ι. Δημάκος.  Τη συνάντηση  οργάνωσαν   οι Σύλλογοι  Γονέων,  οι  Σύλλογοι  Διδασκόντων και οι Δ/ντές   8ου-  9ου  Δημοτικών Σχολείων,  10ου -  12ου   Νηπιαγωγείων,με προσκεκλημένους   τους  Γονείς των μαθητών του  σχολικού  συγκροτήματος  Γλαράκη  στο πλαίσιο των  ενημερωτικών συναντήσεων για τη σχολική χρονιά  2017-2018.

Χαιρετισμό και ευχαριστίες απηύθυναν οι Δ/ντές των δύο  σχολείων Γιώργος Τσαγγάρης και Νίκος  Κοτοπούλης οι οποίοι       όνισαν τη σημασία της αμφίδρομης επικοινωνίας και συνεργασίας σχολείου - οικογένειας και τη σημαντικότητα                   της συνεργασίας των  δύο σχολείων.