Την Πέμπτη 27/10/2016 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, στο Σχολείο μας η Σχολική Γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 την οποία ετοίμασαν και παρουσίασαν από κοινού μαθητές των τμημάτων  Ε΄1 και Ε΄2  με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών της τάξης  Άννας Κόττα  και  Ανδρέα Ανδρουτσόπουλου, του εκπαιδευτικού Μουσικής Δημήτρη Τζαβάρα με τη συμβολή της εκπ/κού  Θ. Αγωγής Ουρανία  Σιώμου.

Μέσα από το θεατρικό δρώμενο «το Χρονικό του 1940» που από κοινού παρουσίασαν οι μαθητές των δύο τμημάτων, με τις ωραίες θεατρικές ερμηνείες, τα κείμενα, τα τραγούδια της χορωδίας, έδωσαν μηνύματα ενότητας, συνεργασίας, αντίστασης,  δημοκρατίας  και  φιλοπατρίας.

Στην έναρξη της Γιορτής έγινε η τελετή της Σημαίας κατά την οποία ανακοινώθηκαν  από την Υπ/ντρια  Άννα  Κόττα  οι σημαιοφόροι  και οι παραστάτες για τα δύο εξάμηνα, ενώ ο Δ/ντής του σχολείου αναφέρθηκε στο το μήνυμα της εθνικής γιορτής.