Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 26/9/2016 στις 5.30 μ.μ.  αίθουσα εκδηλώσεων του 8ου Δημοτικού Σχολείου   ενημερωτική - παιδαγωγική  συνάντηση    γονέων των  8ου -9ου  Δημοτικών Σχολείων Πατρών με θέμα «Ομαλή προσαρμογή των μαθητών στο σχολικό περιβάλλον".

Ομιλητές στη συνάντηση ήταν η  ψυχολόγος και  Πρ/νη  του ΚΕΔΔΥ κα Θ. Μαυρόγιαννη  και ο  Σχολικός Σύμβουλος  Π.Ε  κ. Π. Καραγιάννης.

Στη συνέχεια ακολούθησε ενδιαφέρουσα εποικοδομητική συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς και γονείς  που παρευρέθηκαν, ενώ χαιρετισμό και  ευχαριστίες προς τους ομιλητές και τους παρευρισκόμενους απηύθυναν οι Δ/ντές των δύο σχολείων  Aικατερίνη  Μιχαλάκου  και  Νικόλαος  Κοτοπούλης.

Τη συνάντηση οργάνωσαν οι Σύλλογοι Διδασκόντων και οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων  των  8ου  και του 9ου  Δημοτικών Σχολείων Πάτρας.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου.