Μαθητές  και μαθήτριες του Σχολείου μας , συμμετείχαν με επιτυχία στους  Αγώνες Δρόμου RUN GREECE ΠΑΤΡΑ [ Αγώνας Παιδιών 850μ. Αγοριών και Κοριτσιών Μαθητών/τριών  Δημοτικών Σχολείων Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄τάξης] που διοργάνωσαν  ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ. - Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Βόρειας Πελ/σου με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας  ? Περιφερειακή Ενότητα Αχαΐας  (εκκίνηση  Παπαφλέσσα- τερματισμός  πλ. Γεωργίου Α΄).

Ο Αγώνας  είχε στόχο να μυήσει τους μικρούς μαθητές και αυριανούς αθλητές στη χαρά της άσκησης και του αθλητισμού. Δεν έγινε κατάταξη-χρονομέτρηση και ο αγώνας δεν ήταν  ανταγωνιστικός ενώ όλοι οι συμμετέχοντες πήραν αναμνηστικό μετάλλιο.