Στο πλαίσιο  της ομαλής  μετάβασης των μαθητών της  Α΄ τάξης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, οι μαθητές της  ΣΤ΄ Τάξης   πήραν από το χέρι τους μικρούς μαθητές της Α΄ Τάξης  και τους ξενάγησαν σε όλους τους χώρους του σχολείου  γνωρίζοντάς τους με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς  των άλλων τάξεων. Και τα πρωτάκια και  οι μαθητές της ΣΤ΄ το χάρηκαν πάρα πολύ.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι  δασκάλες της Α΄ Χριστίνα Στεφανοπούλου και Σοφία ΡΙζογιάννη  σε συνεργασία με τους  δασκάλους της ΣΤ΄  Νίκο Παπαδόπουλο και  Αναστασία  Ανδρικογιαννοπούλου.

Στο ίδιο πλαίσιο ο  Σύλλογος  Γονέων  πρόσφερε στους μαθητές της Α΄ χρήσιμα δώρα και γλυκά, δεχόμενος  τις ευχαριστίες του Δ/ντή του Σχολείου.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου.