Την Τρίτη 17/5/2016  στις  7.30 μ.μ. στο Δημοτικό  Θέατρο Απόλλων ( Πλ. Γεωργίου)  οι μαθητές της Γ΄2  Τάξης  του  Σχολείου μας  συμμετείχαν  με επιτυχία με τη δική τους χορο -θεατρική παρουσία με θέμα την Αγάπη  στο 6ο Φεστιβάλ Τέχνης «Ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί» με την καθοδήγηση της δασκάλας τους Μαρίας  Τσουμπού και της εκπ/κού  Ράνιας Πεγιάζη στο  πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος.

Οι μαθητές του  σχολείου μας ξεχώρισαν αποδίδοντας με ακρίβεια, αρμονία, ρυθμό και πολύ καλή συνεργασία το μουσικοχορευτικό τους πρόγραμμα και χειροκροτήθηκαν από τους γονείς και εκπαιδευτικούς που παρευρέθηκαν.

Η παρουσίαση ήταν ενταγμένη στο Επιστημονικό Συμπόσιο «Παραστατικές Τέχνες στην Εκπαίδευση ?Συλλογικότητα  & Παρηγορία»  και ήταν συνδιοργάνωση του Παν/μίου Πατρών, της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης και του ΔΗΠΕΘΕ. Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο δράσεων για το «ΚοινωνικόΣχολείο»  στο  θεματικό άξονα «Αισθητική στα Σχολεία».