Oι μαθητές  της ομάδας Βόλεϊ  του σχολείου μας (Δ΄, Ε΄ κ ΣΤ΄ Τάξεων)  συμμετείχαν σε όμιλο 8 σχολείων στο σχολικό πρωτάθλημα Βόλεϊ  που πραγματοποιήθηκε  στο κλειστό γήπεδο Μπάσκετ «Ε.Α.Π.» στο πλαίσιο των Σχολικών  αγώνων  Πετοσφαίρισης  μαθητών και μαθητριών Δημοτικών Σχολείων Αχαΐας, σχολικού έτους 2014-2015.

Με την καθοδήγηση  των  εκπ/κών Φ. Αγωγής Σ. Δημητρόπουλου και Κ. Σερέτη, οι παίκτες της ομάδας μας  αγωνίστηκαν με κέφι, ομαδικότητα και συνεργασία και πρώτευσαν στον όμιλό τους με 8 νίκες και 1 ήττα.

Σημαντική ήταν η βοήθεια που έδωσαν από τη κερκίδα με θετική ενίσχυση  οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης που πήγαν στο γήπεδο συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Α. Ανδρουτσόπουλο και Σ. Ριζογιάννη  και τους φοιτητές του Π.Τ.Δ.Ε. που κάνουν την πρακτική τους στην ΣΤ΄ τάξη.

Στην επιστροφή  ο Δ/ντής του σχολείου Ν. Κοτοπούλης απένειμε συμβολικά στην ομάδα  ένα από τα  κύπελλα που υπάρχουν  στο σχολείο  επαινώντας  την ομαδικότητα και συνεργασία που επέδειξαν  κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα «Άθληση ? Ολυμπισμός ? Οικουμενικότητα».