Οι Σύλλογοι  Γονέων και Κηδεμόνων και  οι  Σύλλογοι  Διδασκόντων του 8ου-9ουΔημοτικών Σχολείων και 10ου - 12ουΝηπιαγωγείων διοργάνωσαν δράση εθελοντικής  αιμοδοσίας στο χώρο του σχολικού Συγκροτήματος Γλαράκη την Τρίτη 16/12/2014  από ώρα 09.00-13.00 σε συνεργασία με  το Κέντρο Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πάτρας (Ρίο). [1η αίθουσα ισογείου 9ου Δημοτικού Σχολείου]

Στο πλαίσιο αυτό  προσήλθαν και έδωσαν αίμα  εκπαιδευτικοί και μέλη του συλλόγου γονέων  και άλλοι εθελοντές  τους οποίους ο Δ/ντής του σχολείου ευχαρίστησε για την προσφορά τους ενώ μαθητές του σχολείου ζωγράφισαν σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία.

(Στο πλαίσιο αυτό έγινε  στο χώρο του σχολείου  στις  9/12/2014 ενημέρωση  των μαθητών Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξης  για τη σημασία και τα οφέλη της εθελοντικής αιμοδοσίας από  Κλιμάκιο του Π.Γ.Ν.Π).

Ήταν μια ευκαιρία  ενίσχυσης  της  Τράπεζας Αίματος του Κέντρου Αίματος του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πάτρας, και μια ευκαιρία έμπρακτης αλληλεγγύης στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη για αίμα, ευαισθητοποιώντας ταυτόχρονα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας στη μεγάλη αξία και σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας, δίνοντας μήνυμα στους μαθητές μας για τη θετική μελλοντική τους στάση στο σημαντικό αυτό  θέμα.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο».