Την Πέμπτη 17/5/2018 στο πλαίσιο της ενημέρωσης των μαθητών για τα σύχρονα πρότυπα και της επιπτώσεις τους ήρθε στο σχολείο μας, μίλησε και συζήτησε τους μαθητές του Ε΄1 ο Καθηγητής Π.Τ.Δ.Ε Παν/μίου Πατρών Ιωάννης Καμαριανός (με ειδίκευση στην Κοινωνιολογία της Σχολικής Τάξης) με θέμα «Διαφήμηση και πρότυπα».

Η δράση έγινε στο πλαίσιο της επέκτασης του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής από το δάσκαλο του τμήματος Ανδρέα Ανδρουτσόπουλο ενώ την παρακολούθησαν και οι μαθητές της Δ΄τάξης με τη δασκάλα τους Έλενα Ραυτοπούλου και ο Δ/ντής του Σχολείου  o οποίος ευχαρίστησε τον κ. Καμαριανό γι αυτή την παρέμβασή του στη σχολική ζωή η οποία  περιλαμβάνεται  στις δράσεις συνεργασίας του σχολείου μας με το Πανεπιστήμιο  Πατρών.