Tη Δευτέρα  22/2/2016 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών της Γ΄Τάξης σε θέματα οδικής ασφάλειας από ειδικευμένη απεσταλμένη του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας  Πάνος  Μυλωνάς, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών της τάξης Ε. Ραυτοπούλου (Γ1) και Μ. Τσουμπού (Γ2), στο πλαίσιο εκπ/κού προγράμματος  που υλοποιεί η εκπ/κός Ε. Ραυτοπούλου.

Στην αναλυτική και ενδιαφέρουσα ενημέρωση που έγινε εξηγήθηκαν πολλά σημαντικά σημεία και απορίες των μαθητών για τους παράγοντες που συνδέονται με την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων.

Στόχος του Ινστιτούτου είναι η  καλυτέρευση των συνθηκών που επικρατούν στη χώρα μας με την ανάληψη και τήρηση ουσιαστικών μέτρων και πολιτικών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, οδικής ασφάλειας και πρόληψης των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας.