Mε πνεύμα ομαδικότητας και αθλητικού συναγωνισμού οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν  το Σάββατο και την Κυριακή 30-31/3/2019 στο 17ο Πρωτάθλημα  Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών, Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος στο χώρο του Πάρκου της Ειρήνης στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Στο Ατομικό στο οποίο συμμετείχαν 18 μαθητές/τριες  από όλες τις τάξεις,  ο μαθητής Φ.Α. πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία της Α΄τάξης.  Στο Ομαδικό...
(στο οποίο συμμετείχαν 37  4/μελείς σχολικές ομάδες),  οι 14 μαθητές/τριες  του σχολείου μας σε 3 ομάδες τερμάτισαν στην 5η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ η  1η ομάδα διεκδίκησε στον 6ο αγώνα το χρυσό μετάλλιο.

Οι μαθητές  του σχολείου μας έπαιξαν το απαιτητικό αυτό παιχνίδι με υπομονή και ομαδικότητα, χάρηκαν τις επιτυχίες τους,  το συναγωνισμό και όλη την αγωνιστική διαδικασία, παίρνοντας χρήσιμη εμπειρία. με την καθοδήγηση και επίβλεψη του εκπαιδευτή σκάκι Χρήστου Σταματόπουλου.