Οι μαθητές της χορωδίας του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Άσυλο Ανιάτων (Ηλείας και Παντοκράτορος) μετά από πρόσκληση του Ιδρύματος και τραγούδησαν  χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια στους τροφίμους ως μια πράξη αγάπης και ψυχικής συμπαράστασης σε συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται έχοντας την ανάγκη της   ανθρώπινης ζεστασιάς και παρουσίας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τη χαρά και τη συγκίνηση  στα πρόσωπα των ηλικιωμένων τροφίμων του ασύλου αλλά και να δουν από κοντά και μια άλλη πλευρά της ανθρώπινης ζωής, συνοδευόμενοι από τον εκπ/κό μουσικής  Δ. Τζαβάρα, τον εκπ/κό Σ. Δημητρόπουλο  και  το Δ/ντή του Σχολείου.

Η Δ/νση του ιδρύματος ευχαρίστησε τη χορωδία μας για την επίσκεψή μας αυτή.

Η δράσηεντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα «Ανθρώπινα δικαιώματα» καθώς επίσης και στην «εβδομάδα ατόμων με αναπηρία».