Από  1/6/2017-14/6/2017  πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου (χώρος  γιορτών, ή προαύλιο, ή αίθουσες τμημάτων) με  αφορμή  τη λήξη του σχολικού έτους 2016-2017   διάφορες    δράσεις, εκδηλώσεις,  θεατρικά και αθλητικά   δρώμενα  από τους μαθητές των τμημάτων με  την καθοδήγηση των  εκπαιδευτικών και την παρουσία γονέων  των  μαθητών.

Οι  παραπάνω δράσεις, εκδηλώσεις  έγιναν στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου  στη  διάρκεια λειτουργίας του σχολικού προγράμματος.

Ειδικότερα πραγματοποιήθηκαν οι  εξής  δράσεις, εκδηλώσεις:

1. Την Πέμπτη 1/6/2017 πραγματοποιήθηκε  στο χώρο του σχολείου (προαύλιο) από ώρα 08.30-09.00 παρουσίαση  παντομίμας από τους μαθητές του Β΄2 Τμήματος  με θέμα «Ο κύκλος του νερού» με την επίβλεψη της δασκάλας του τμήματος Μαρίας Πουρνατζή με την παρουσία των γονέων του τμήματος  και   μαθητών  τμημάτων του σχολείου.
  2. Την Πέμπτη 1/6/2017 πραγματοποιήθηκε  στο χώρο του σχολείου (προαύλιο) από ώρα 10.00-11.00  αθλητικά  δρώμενα από τους μαθητές των Δ΄1, Δ΄2 τμημάτων με την επίβλεψη των  δασκάλων  των τμημάτων  Ελένης Ραυτοπούλου και Ασπάντης Καμπισοπούλου  με την παρουσία    μαθητών  τμημάτων του σχολείου.
  3. Την Πέμπτη 8/6/2017 πραγματοποιήθηκε  στο χώρο γιορτών του σχολείου  από ώρα 10.15 ? 11.00  παρουσίαση  μουσικο-θεατρικών δρώμενων  από τους μαθητές των   Β΄1, Α΄1 τμημάτων με θέμα «Τα ξεφτέρια του Β1» και «Χορεύουμε και τραγουδάμε» (Α1) με την επίβλεψη των  υπευθύνων των τμημάτων Χριστίνας Ρισβά  και Χριστίνας Στεφανοπούλου  με την παρουσία των γονέων των τμημάτων και   μαθητών  τμημάτων του σχολείου.
  4. Την Πέμπτη 8/6/2017 πραγματοποιήθηκε  στο χώρο γιορτών του σχολείου  από ώρα 08.30-09.30 μουσικο- θεατρικό δρώμενο με θέμα «Η Αλίκη στη χώρα των ψαριών » στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος για τη μόλυνση των θαλασσών τμήματος  με την επίβλεψη των  δασκάλας   του τμήματος  Σοφίας Ριζογιάννη με την παρουσία των γονέων του τμήματος. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εκπ/κοί Ράνια Σιώμου, Μαρία Κωλέττη και Δημήτρης Τζαβάρας .Το δρώμενο παρακολούθησαν μαθητές τμημάτων του σχολείου και οι μαθητές της ΣΤ΄ στους οποίους αφιέρωσαν οι μαθητές του Α΄2 την παρουσίαση σε ανταπόδοση της υποδοχής ?δεξίωσης που είχαν προσφέρει οι μαθητές της ΣΤ΄στα μικρά πρωτάκια το Σεπτέμβριο του 2016.
  5. Τη  Δευτέρα 12/6/2017  στο χώρο γιορτών  του σχολείου έγινε ενώπιον όλων των μαθητών και εκπαιδευτικών ο αποχαιρετισμός των μαθητών της  ΣΤ΄  Τάξης με τις προβλεπόμενες παραινέσεις και συγχαρητήριες αναφορές του Δ/ντή του Σχολείου Ν. Κοτοπούλη εκ μέρους της Σχολικής μας Κοινότητας προς τα παιδιά της ΣΤ΄ για την επιτυχή  6/ετή  φοίτησή τους στο 9ο Δημοτικό Σχολείο και  την ελπιδοφόρα  μετάβασή τους στο Γυμνάσιο, με την αγάπη και τις ευχές όλων μας να τα συνοδεύουν  στη νέα τους πορεία.Ακολούθως, μετά την καθιερωμένη φωτογράφηση, δόθηκε ως ενθύμιο από το Δ/ντή του σχολείου  στους μαθητές DVD με τη φετινή μαθητική γιορτή της ΣΤ΄ στις 23/3/2017 στον Παμμικρασιατικό και  DVD με την περυσινή  θεατρική  παράσταση της Ε΄ «Η Μόμο» στις 6/6/2016 στο Αρχαίο Ωδείο.Στη συνέχεια έγιναν αθλητικά  δρώμενα από τους μαθητές της ΣΤ΄ στο προαύλιο , ενώπιον των μαθητών του σχολείου με τη επίβλεψη των εκπ/κών Φυσ. Αγωγής  Κωστούλας Σερέτη και Σωκράτη Δημητρόπουλου
  6. Την Δευτέρα 12/6/2017  πραγματοποιήθηκαν  στο χώρο του σχολείου (προαύλιο) από ώρα 10.00-11.00  αθλητικά  δρώμενα από τους μαθητές της Γ΄ και του Ε΄2 με την επίβλεψη των εκπ/κών  Φυσ. Αγωγής  Σωκράτη Δημητρόπουλου  και Κωστούλας Σερέτη  και των δασκάλων  των τμημάτων  Ανδρέα Κάτσενου και Ανδρέα Ανδρουτσόπουλου. Στο ίδιο πλαίσιο πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Ε΄2  2/ωρο μουσικό δρώμενο από τους μαθητές του Ε΄2  με χορωδιακή απόδοση τραγουδιών με τη συνοδεία μουσικών οργάνων, με την επίβλεψη δασκάλου  του τμήματος Ανδρέα Ανδρουτσόπουλου και του εκπ/κού Μουσικής Δημήτρη Τζαβάρα.
  7. Την Τετάρτη 14/6/2017  πραγματοποιήθηκε  στο χώρο γιορτών του σχολείου  από ώρα  08.30-09.30   παρουσίαση  μουσικο- θεατρικού δρώμενου  από τους μαθητές του  ΣΤ΄1, με θέμα «Ταξίδι στην εφηβεία», μια χαρούμενη  αναφορά για τη ζωή στο σχολείο  και τη  μετάβαση των μαθητών στο Γυμνάσιο,   με την επίβλεψη της δασκάλας του τμήματος Αναστασίας Ανδρικογιαννοπούλου, τη θεατρική επιμέλεια  της εκπ/κού θεατρικής αγωγής Ράνιας  Σιώμου, τη συμβολή στο τραγούδι στα αγγλικά της  εκπ/κού Εύης Μαλακάση και την παρουσία των γονέων του τμήματος και   μαθητών  τμημάτων του σχολείου.Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε  απονομή αναμνηστικών στους  μαθητές από το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.
  8. Την Τετάρτη 14/6/2017  πραγματοποιήθηκε  στο χώρο του σχολείου (αίθουσα Ε΄1) από ώρα 10.10 ? 11.30 παρουσίαση  θεατρικού δρώμενου  από τους μαθητές του  Ε΄1, με θέμα «Το σεντούκι με τις 5 κλειδαριές», μια θεατρική απόδοση από τους μαθητές του ομώνυμου βιβλίου του Ευγενίου Τριβιζά, στο πλαίσιο της φιλαναγνωσίας, με την επίβλεψη της δασκάλας του τμήματος Άννας Κόττα και την παρουσία των γονέων του τμήματος
  9. Την Τετάρτη 14/6/2017  πραγματοποιήθηκε  στο χώρο του σχολείου (αίθουσα ΣΤ΄2) από ώρα  12.00-13.15   παρουσίαση  μουσικο- θεατρικού δρώμενου  από τους μαθητές του  ΣΤ΄2, με θέμα «Γίνε μαζί μου παιδί», μια χαρούμενη ενδοσχολική προσέγγιση της σχολικής ζωής  και της  μετάβασης των μαθητών στο Γυμνάσιο,  με την επίβλεψη του δασκάλου του τμήματος Νίκου Παπαδόπουλου και την παρουσία των γονέων του τμήματος. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε  απονομή αναμνηστικών στους  μαθητές από το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.Ακολούθησε   δεξίωση για τους μαθητές και γονείς του τμήματος με κεράσματα  που πρόσφεραν  γονείς  του τμήματος.