Πραγματοποιήθηκε  με κοινή πρωτοβουλία του Συλλόγου Διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων  στο χώρο του Σχολείου και στο πλαίσιο της συνεργασίας Σχολείου - Οικογένειας  η 2η  απογευματινή  Ενημερωτική Παιδαγωγική Συνάντηση. Το κύριο θέμα της Συνάντησης «Η σχολική βία και η αντιμετώπισή της» παρουσίασε ειδικευμένος στο θέμα ψυχολόγος- ψυχαναλυτής και πανεπιστημιακός Νίκος Παπαχριστόπουλος υπεύθυνος του Συμβουλευτικού  Σταθμού  Νέων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης N. Αχαΐας.

Aκολούθησε ενδιαφέρουσα  συζήτηση  με τους γονείς και εκπαιδευτικούς που παρευρέθηκαν μέσα από την οποία προσεγγίστηκαν τρόποι διάγνωσης και αντιμετώπισης του φαινομένου της σχολικής βίας.

Στο πλαίσιο της συνάντησης ο  διευθυντής του Σχολείου Νικόλαος Κοτοπούλης αφού ευχαρίστησε τον εισηγητή για τις σημαντικές προσεγγίσεις του θέματος αναφέρθηκε στην ανάγκη κοινής αντιμετώπισης  της ενδοσχολικής βίας από το σχολείο και την οικογένεια μέσα από κοινά αποδεκτό πλαίσιο παρέμβασης.