Το σχολείο μας συμμετέχει με  παρουσίαση video 10΄ με θέμα Η ιστορία του 9ου δημοτικού σχολείου Πατρών Σ.Σ. "Γεώργιος Γλαράκης" μέσα από συνεντεύξεις και φωτογραφίες"  στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο: «Αναζητώντας την ιστορία του σχολείου μας».  Το διαγωνισμό  συνδιοργανώνουν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το video ( εκδότης: Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση  - μέγεθος 347 Μb)  έχει αναρτηθεί  στον Ιστοχώρο "ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ- Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου"

(Για διευκρίνηση ή σχόλιο γράψτε στo Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

.Σύμφωνα με την προκήρυξη

• "Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Στόχοι του Διαγωνισμού αυτού είναι:

Να γνωρίσουν οι μαθητές όλων των βαθμίδων την ιστορία του σχολείου τους
  • Να αναδείξουν την τοπική ιστορία
  • Να συμμετέχουν ενεργητικά στη διαδικασία της μάθησης
  • Να εμπλακούν εποικοδομητικά στη διαδικασία του project
  • Να μάθουν να αξιοποιούν πηγές και προφορικές μαρτυρίες και να τοποθετούνται κριτικά και γόνιμα ως προς αυτές

Η προσέγγιση της ιστορίας του σχολείου μπορεί να περιλαμβάνει τις οπτικές:

(α) η αρχιτεκτονική του κτηρίου, (β) οι διαφορετικές χρήσεις στο πέρασμα των χρόνων, (γ) η ιστορία και το ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο, (δ) η σύνδεσή του με σπουδαία ιστορικά γεγονότα, (ε) ο φυσικός και δομημένος περιβάλλον χώρος και οι αλλαγές μέσα στον χρόνο, (στ) οι παλαιότεροι μαθητές του σχολείου, (ζ) η λειτουργία του και οι δραστηριότητές του στο παρελθόν και στο σήμερα.

Ιδιαίτερη βαρύτητα θα θέλαμε να δοθεί στις αφηγήσεις παλαιότερων μαθητών με στόχο να αναδειχθεί η δύναμη της προφορικής μαρτυρίας ως ιστορικής πηγής.

Όλα τα παραπάνω μπορούν να αποτελέσουν θέματα μικρών ερευνητικών δραστηριοτήτων από τα παιδιά σε ελεύθερο χρόνο έξω από το σχολείο, με την επεξεργασία των στοιχείων μέσα στην τάξη (συνεντεύξεις, βιβλιογραφικές αναζητήσεις, επισκέψεις).

Το υλικό που θα παραχθεί, ατομικά ή ομαδικά, θα είναι:

Νηπιαγωγεία: εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι με ελάχιστο μέγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ30 εκ.

Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια:

Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους ή Πολυμεσική παρουσίαση (power point) με τη χρήση σταθερών ή κινούμενων εικόνων, μουσικής και ήχου κ.λπ.

Ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

Όροι, προϋποθέσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά

Όλα τα παραδοτέα θα είναι σε τρία (3) αντίγραφα και θα αποσταλούν:

α) ταχυδρομικά στη διεύθυνση του ΕΚΕΔΙΣΥ, Τριπόδων 23 Πλάκα, 10558, Αθήνα

β) ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.,  μαζί με τη φόρμα συμμετοχής η οποία θα είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα www.ekedisy.gr.

Το οπτικοακουστικό υλικό θα πρέπει να υποβληθεί σε αρχεία της μορφής mp4, avi, vob, wav, mp3, gif, jpg ανάλογα με το παραδοτέο.

Βραβεία

Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν στη σχετική ιστοσελίδα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr)  και στην ιστοσελίδα του ΕΚΕΔΙΣΥ www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/ και μπορούν να προβληθούν στη ζώνη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στη Βουλή Τηλεόραση.

H βράβευση θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο σε ειδική τελετή η οποία θα διανθιστεί με παράλληλες εκδηλώσεις. Πληροφορίες για τη βράβευση θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας (www.ekedisy.gr).

Όλες οι συμμετοχές θα λάβουν αναμνηστικό έπαινο."