Ο μαθητής του σχολείου μας  Γ.Ν. (Ε΄1 τάξη), εκπροσώπησε  με επιτυχία  την Ελλάδα μαζί με άλλους μαθητές σχολείων της πόλης μας στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής , η οποία πραγματοποιήθηκε στην Κόστα Ρίκα. H ομάδα  με την οποία αγωνίστηκε  κατατάχθηκε   26η  απο 81 ομάδες παγκοσμίως  στην κατηγορία των δημοτικών σχολείων,  γεγονός που αποτελεί ιδιαίτερα σημαντική διάκριση

Είχε προηγηθεί  η κατάταξη στην  1η  θέση  στον 9ο Πανελλήνιο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Οι ελληνικές ομάδες  στο πλαίσιο της διοργάνωσης κλήθηκαν να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα και την εφευρετικότητά τους για την επινόηση και παρουσίαση ενός πρωτότυπου «Ρομπότ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη (Sustainabot)», το οποίο θα συνεισφέρει λύσεις προς όφελος της ανθρωπότητας, στο πλαίσιο της παγκοσμιοποιημένης αειφορίας.