Τη Δευτέρα 19/3/2018 πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας. εκπαιδευτική επίσκεψη στο χώρο του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών της  γνωστής  συγραφέως - μεταφράστριας παιδικής λογοτεχνίας Μαρίας Αγγελίδου η οποία συζήτησε  με τους μαθητές Α΄ και Β΄ τάξης για τους ήρωες, τους συμβολισμούς, τα κίνητρα, και το περιεχόμενο της παιδικής λογοτεχνίας και απάντησε στις αυθόρμητες και πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των μικρών μαθητών όπως η ίδια ανέφερε στο τέλος της συνάντησης.

Στη συνάντηση  συμμετείχαν  οι  εκπ/κοί των τάξεων Κων/να Αγγελοπούλου (Α΄), Χριστίνα Στεφανοπούλου (Β΄1) Σοφία Ριζογιάννη (Β΄2), Κωστούλα  Σερέτη (Φ.Α.) και ο Δ/ντής του Σχολείου Νίκος Κοτοπούλης  ο οποίος  ευχαρίστησε τη συγγραφέα για την επίσκεψη και την πολύ ενδιαφέρουσα –εποικοδομητική συζήτηση με τα παιδιά τα οποία προσέγγισε με απλότητα και παιδαγωγική αμεσότητα.