Αντιδρούμε  στην πρόταση  για  συγχώνευση των Δ. Σχολείων και Ν/γείων   Συγκροτήματος  Γλαράκη

Αναστάτωση  και  εύλογες  απορίες  έχει δημιουργήσει στη Σχολική μας Κοινότητα η  γνωμοδότηση του απερχόμενου Δ/ντή Π.Ε. Αχαΐας προς το Δήμο Πατρέων και το Υπουργείο  Παιδείας,  με την οποία  προτείνεται η συγχώνευση του 8ου 12/θ Ολοήμερου Δ.Σ Πατρών και του 9ου 12/θ Ολοήμερου Δ.Σ. Πατρών σε 20/θ Ολοήμερο Δ.Σ. με  370  μαθητές  και  του  10ου   Ολοήμερου Νμε το  12ο Ολοήμερο ΝΠατρώνσε 7/θ Ολοήμερο Ν/Γ  με 120 μαθητές.

Σύσσωμη η Σχολική μας Κοινότητα (Σύλλογος  Διδασκόντων, Σύλλογος Γονέων 9ου Δημοτικού - 12ου Νηπιαγωγείου, Δ/ντής 9ου Δημοτικού Σχολείου, Πρ/νη  12ου Νηπιαγωγείου   σε συνεργασία με τη Σχολική Κοινότητα του  8ου Δημοτικού -10ου Νηπ/γείου, με την Ένωση Γονέων  και  το Σύλλογο Δασκάλων Νηπ/γών Πάτρας) έχει εκφράσει  εγγράφως  και με τις δέουσες ενέργειες προς τη Δημοτική Επιτροπή  Παιδείας, το Δήμο Πατρέων, τον Δ/ντή Εκπ/σης Π.Ε και τον Περιφερειακό Δ/ντή Εκπ/σης την  ανησυχία  και τις επιφυλάξεις μας για το  εάν η  εξέλιξη αυτή θα αποβεί τελικά προς όφελος των μαθητών και της εκπαίδευσης  και ζητούμε την επανεξέταση και τροποποίηση  της γνωμοδότησης για να μη συγχωνευτούν τα συναυλιζόμενα  (με διαφορετικές σχολικές περιοχές) σχολεία ? νηπ/γεία  του συγκροτήματος Γλαράκη  και για να  μην υπάρξουν δυσμενείς επιπτώσεις σε μαθητές γονείς και εκπαιδευτικούς.

Με σημερινή ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό  Συμβούλιο του Δήμου Πατρέων μετά από εισήγηση της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και του Αντιδημάρχου Παιδείας γνωμοδότησε αρνητικά προς την πρόταση του Δ/ντή Εκπ/σης για τις συγχωνεύσεις συνολικά.

Στο Δημοτικό Συμβούλιο παρουσίασαν τα επιχειρήματα  για την  ανάγκη  τροποποίησης της γνωμοδότησης ώστε να μη συγχωνευθούν τα σχολεία  ? νηπ/γεία Γλαράκη  οι Δ/ντές  8ου και 9ου Δ.Σ., ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 9ου Δ.Σ., με την παρουσία των Προϊσταμένων των 10ου - 12ου  Νηπ/γείων,  ενώ τοποθετήθηκαν επίσης εναντίον των προτεινόμενων συγχωνεύσεων η Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων  - Νηπ/γών  Πάτρας,  και άλλοι εκπαιδευτικοί φορείς.

Πολλοί Γονείς ?και εκπαιδευτικοί - του Σχολείου μας παρευρέθηκαν σε παράσταση διαμαρτυρίας με 2 πανώ που έφτιαξε ο Σύλλογος  Γονέων (τα οποία έχουν αναρτηθεί στο σχολείο)  και υποστήριξαν την παρουσία του σχολείου μας  στο Δημοτικό Συμβούλιο .

Ο κοινός μας αγώνας για να μη συγχωνευτούν τα σχολεία μας, για ένα  ποιοτικότερο σχολείο για τα παιδιά μας,  για μια καλύτερη και πιο ανθρώπινη  εκπαιδευτική πραγματικότητα για όλους μας συνεχίζεται.

Aκολουθούν  σύντομα ενημερωτικά κείμενα  που δημοσιεύτηκαν στα Μ.Ε.

Τα σχολεία  Γλαράκη  ευχαριστούν  για την απόφαση του Δημοτικού  Συμβουλίου για το θέμα των συγχωνεύσεων  (4/2/2016)

Με χθεσινή ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό  Συμβούλιο του Δήμου Πατρέων μετά από εισήγηση της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και του Αντιδημάρχου Παιδείας γνωμοδότησε αρνητικά προς την πρόταση του Δ/ντή Εκπ/σης για τις συγχωνεύσεις συνολικά.

Οι Σχολικές Κοινότητες των Σχολείων και Νηπιαγωγείων Γλαράκη (8ο Δημοτικό -10ο Νηπιαγωγείο, 9ο Δημοτικό -12ο Νηπιαγωγείο) ευχαριστούν, το Δήμαρχο, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας, τους Αρχηγούς των δημοτικών Παρατάξεων  και  όλα τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου για τη ομόθυμη συλλογική  κατανόηση  και τη θετική στάση  που επέδειξαν στο θέμα της  προτεινόμενης συγχώνευσης των σχολείων, καθώς και το Σύλλογο Δασκάλων ?Νηπιαγωγών Πατρών, και την Ένωση Γονέων για τη στήριξη των θέσεών τους.

Πολλοί Γονείς ? και εκπαιδευτικοί ? των  Σχολείων Γλαράκη  παρευρέθηκαν σε παράσταση διαμαρτυρίας με  πανώ που έφτιαξαν  οι Σύλλογοι  Γονέων (τα οποία έχουν αναρτηθεί στα 2  σχολεία)  και υποστήριξαν το αίτημα  των σχολείων ? νηπ/γείων στο Δημοτικό Συμβούλιο .

Ο κοινός  αγώνας για να μη συγχωνευτούν τα σχολεία μας, αγώνας  για ένα  ποιοτικότερο σχολείο για τα παιδιά μας,  για μια καλύτερη και πιο ανθρώπινη  εκπαιδευτική πραγματικότητα για όλους μας συνεχίζεται.

Πάτρα: Aντιδρούν στην προτεινόμενη συγχώνευση τα Σχολεία στο Συγκρότημα Γλαράκη

Κοινή ανακοίνωση Νηπιαγωγών, Δασκάλων και Γονέων

Tα Σχολεία  στο Συγκρότημα Γλαράκη (8ο ? 9ο Δημοτικά, 10ο ? 12οΝηπιαγωγεία) αντιδρούν στην προτεινόμενη  από τον απερχόμενο Δ/ντή Π.Ε. Αχαΐας συγχώνευσή τους σε  ένα  20/θέσιο Δημοτικό  και σε ένα  7/θ Νηπιαγωγείο.

Οι Σύλλογοι Γονέων, οι Σύλλογοι Διδασκόντων και οι Δ/ντές - Προϊστάμενοι των Δημοτικών - Νηπιαγωγείων του συγκροτήματος Γλαράκη  έχουν εκφράσει  προς το Δήμο Πατρέων, τον Δ/ντή Εκπ/σης Π.Ε και τον Περιφερειακό Δ/ντή Εκπ/σης, την  ανησυχία  και τις επιφυλάξεις τους για το  εάν η  εξέλιξη αυτή θα αποβεί τελικά προς όφελος των μαθητών και της εκπαίδευσης  και ζητούν την επανεξέταση και τροποποίηση  της γνωμοδότησης για να μη συγχωνευτούν τα συναυλιζόμενα  (με διαφορετικές σχολικές περιοχές) σχολεία ? νηπ/γεία  του συγκροτήματος Γλαράκη  και για να  μην υπάρξουν δυσμενείς επιπτώσεις σε μαθητές γονείς και εκπαιδευτικούς.

Ενδεικτικά αναφέρονται μερικά από τα  προβλήματα που θα προκύψουν από τη  συγχώνευση:

• Γιγάντωση των σχολείων με διπλασιασμό των μαθητών οι οποίοι θα ανέλθουν,  σε 400 για το δημοτικό και 130 για το Νηπιαγωγείο.
  • Διατάραξη - υποβάθμιση  παιδαγωγικού κλίματος- προσωποκεντρικής παιδαγωγικής.
  • Μείωση δυνατοτήτων παρέμβασης σε μαθητές  με ειδικές συμβουλευτικές ? μαθησιακές ανάγκες.
  • Ζητήματα αντιμετώπισης ενδοσχολικής βίας ? ασφάλειας μαθητών σε σχέση και με τη θέση- διαρρύθμιση των  2 σχολικών κτιρίων.
  • Απρόσωπες ? τυπικές   σχέσεις των μελών της σχολικής κοινότητας  με επίπτωση στο σχολικό κλίμα.
  • Πιθανή  διαρροή μαθητών σε δεύτερο χρόνο.
  • Διατήρηση αναγκών  σε λειτουργικές δαπάνες.
  • Δημιουργία πολυπληθών τμημάτων μαθητών.
  • Απώλεια θέσεων  εκπ/κών -  βοηθητικού προσωπικού.
  • Eιδικά αντικειμενικά προβλήματα.

Δημοσίευση  σε   www.thebest.grwww.dete.grwww.patrastoday.grwww.patrastimes.gr,  2/2/2016   -  εφημ. «Πελοπόννησο»  και «Γνώμη» 3/2/2016