Την   Πέμπτη   16/1/2020  και την Τρίτη  21/1/2019  πραγματοποιήθηκε εντός του διδακτικού ωραρίου εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των  Α - Β  και Ε- ΣΤ Τάξεων   στο μουσείο   Μουσείο Εκπαίδευσης το οποίο στεγάζεται πλέον σε μία αίθουσα 160 τ.μ. στον Πολυχώρο Άθλησης και Πολιτισμού "Προμηθέας" στον Καστελόκαμπο Πάτρας. Εκεί έγινε :Ξενάγηση γνωριμία με ιστορικά εκπαιδευτικά τεκμήρια από τον 19ο αιώνα έως και σήμερα με  λεπτομερή περιήγηση και ιστορική αναδρομή....

σε όλες τις θεματικές ενότητες που αποτελούν το σχολείο του παρελθόντος:Εικονική Σχολική Τάξη, Ελληνικά Σχολικά Βιβλία και Σχολικά Βιβλία άλλων χωρών, Εποπτικά Μέσα Διδασκαλίας, Αντικείμενα Σχολικού Περιβάλλοντος,Φωτογραφικό υλικό από σχολικές εκδηλώσεις, Αντικείμενα από σχολικά συσσίτια κ.α.

Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με την ενεργό συμμετοχή των  μαθητών  στο: «Τα Παιχνίδια στην Αρχαία Ελλάδα».

Oι μαθητές μήγαν  στο χώρο με τουριστικά  λεωφορεία  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Χριστίνας Στεφανόπουλου, Χριστίνας Ρισβά, Σοφίας Ριζογιάννη, Αρχοντίας –Μυρτώς  Παναγιωτακοπούλου, Κωστούλας Σερέτη, Άννασ Κόττα, Νίκου Παπαδόπουλου και Ανδτέα Ανδρουτσόπουλου.