Την  Τετάρτη 3/2/2016   πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Ε΄1 και Ε΄2   στο Κάστρο, με τη συνοδεία των εκπ/κών  Σ. Ριζογιάννη και Ν. Παπαδόπουλου, στο πλαίσιο του εκπ/κού προγράμματος της ΣΤ΄ Εφορίας Αρχαιοτήτων «Γνωριμία με το Κάστρο» στο οποίο συμμετέχουν οι μαθητές της Ε΄ τάξης.

Οι  μαθητές με την καθοδήγηση  αρχαιολόγου προσέγγισαν με συμμετοχικό και βιωματικό τρόπο την ιστορία, την αρχιτεκτονική  και τη χρησιμότητα του Καστρου  στην διαχρονική του παρουσία στην πόλη μας.

Στη συνέχεια   οι μαθητές επισκέφθηκαν το Ρωμαϊκό Ωδείο όπου ενημερώθηκαν  για την ιστορία  και τη χρήση του μνημείου.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου στο θεματικό άξονα «Αισθητική στα σχολεία».