Την  Τετάρτη  27  Μαΐουοι μαθητές της Β΄1 Τάξης, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο παράρτημα της Δημοτικής  Βιβλιοθήκηςπου στεγάζεται στο κτίριο του Παμμικρασιατικού Συνδέσμουστο πλαίσιο  εκπαιδευτικού προγράμματος  Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα «Φροντίζω τα μικρά ζώα ? ευαισθητοποιούμαι για τα αδέσποτα ζώα», που υλοποιεί η δασκάλα της τάξης Χριστίνα Ρισβά από κοινού με τη  δασκάλα  του ολοημέρου  Μαριάνθη Κων/νίδου, την εκπ/κό Φ.Α. Κωστούλα Σερέτη και τη δασκάλα της Α΄2  τάξης του 8ου δημοτικού  σχολείου  Μαρία Μαστρογιαννάκου.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης και εξοικειώθηκαν με την αναζήτηση τίτλων βιβλίων που βρίσκονται στα ράφια της δημοτικής βιβλιοθήκης  αναζητώντας κυρίως  βιβλία που έχουν σαν θέμα τα μικρά ζώα.

Οι μαθητές πήγαν  στο χώρο περπατώντας συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Χριστίνα Ρισβά, Μαριάνθη Κων/νίδου και  Μαρία Μαστρογιαννάκου.