Οι μαθητές της  Ε΄2 τάξης  παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία  στο θέατρο της Φοιτητικής Εστίας του Παν/μίου Πατρών τη  θεατρική  Παράσταση  «Αναζητώντας τον Οδυσσέα»  στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Παιδικό Θέατρο» του οποίου την επιμέλεια είχε ο δάσκαλος του τμήματος  Νικόλαος  Παπαδόπουλος.

Η παράσταση ήταν σπονδυλωτή και τα μέρη της παρουσίασαν  μαθητές διαφορετικών τμημάτων από δίκτυο σχολείων (9ο, 16ο, 45ο Πατρών και Αγ. Βασιλείου) που συνεργάστηκαν στο πρόγραμμα ενώ  μέρος της παράστασης απέδωσαν επιτυχημένα οι εκπαιδευτικοί του δικτύου. Oι μαθητές απέδωσαν πολύ καλά τους ρόλους τους  και ενθουσίασαν το πολυπληθές ακροατήριο.  Στην παράσταση  παρευρέθηκε     και ο Σχολικός Σύμβουλος 6ης Π.Ε. κ. Π. Καραγιάννης.