Tην  Τετάρτη 26/4/2017   οι  μαθητές του Δ΄2  συμμετείχαν  στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε  στην Πάτρα για την Π.Ε. Αχαΐας, στο κτηριακό συγκρότημα του 3ου ΓΕΛ Πατρών - 3ου ΕΠΑΛ Πατρών. Το θέμα  της  παρουσίασης ήταν:  δημιουργία  μαθητικής  ψηφιακής  εφημερίδας.

Τα παιδιά  παρουσίασαν  την "ψηφιακή εφημερίδα" που έφτιαξαν με τη βοήθεια των εκπ/κών Τζέφης Μιχαλοπούλου (Δ΄2) και Παναγιώτας  Γιαννοπούλου (Η/Υ) η οποία  συνόδευσε   τους  μαθητές  μαζί  με  την εκπ/κό Ασπάντη Καμπισοπούλου  (Δ΄2).

Η επίσκεψη αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να παρακολουθήσουν ψηφιακά έργα από τις δύο πρώτες βαθμίδες εκπαίδευσης, να συμμετέχουν σε εργαστήρια και να δράσουν για άλλη μια φορά σαν "Μικροί  Δημοσιογράφοι".