Πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του Σχολείου από ώρα 11.30-14.00 επίκαιρες εκδηλώσεις για την τσικνοπέμπτη (χορός, μουσική, αποκριάτικες κατασκευές, πρόσκληση μουσικού άρματος  του Δήμου  από το Σύλλογο Γονέων να παίξει αποκριάτικα τραγούδια, τήρηση του εθίμου του ψησίματος από το Σύλλογο Γονέων που πρόσφερε σουβλάκια στους μαθητές, συνεστίαση του Συλλόγου Διδασκόντων με το Σύλλογο Γονέων με φαγητά και γλυκά που έφτιαξαν  και πρόσφεραν οι εκπ/κοί  9ου δημοτικού ? 12ου νηπιαγωγείου) με τη συμμετοχή των Σχολείων του Συγκροτήματος  Γλαράκη των Συλλόγων Γονέων  και  των  Συλλόγων   Διδασκόντων  των    8ου ?  9ου Δημοτικών Σχολείων και  10ου  ? 12ου   Νηπιαγωγείων.

Στο πλαίσιο του γιορταστικού χαρακτήρα της εβδομάδας έγινε πάρτι των μαθητών στα τμήματα. Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα «Αισθητική στα σχολεία» και στη διαθεματική προσέγγιση.